Vos tik pradėję planuoti vestuves visa širdimi pasineriame į vizijas ir svajones apie tą vienintelę išsvajotą dieną. Tik norint sukurti svajonių šventę privalu skirti tam laiko ir pastangų. Neretai jau įpusėjus planuoti šventę tampa sunku viską aprėpti, todėl vestuvių organizavimas gali pasirodyti ne toks jau ir lengvas darbas kaip tikėtasi. Tuomet jauniesiems užtikrinta pagalba tampa vestuvių planuotojos.
Šįkart norėjome susipažinti su vestuvių planuotojos profesija, sužinoti apie planavimo niuansus. Kalbiname įmonės „Vestuvių šventė“ vestuvių planuotoją Ingą Klimienę, daug metų dirbančią šį darbą, sukūrusią ne vieną įsimintiną šventę. Vestuvių planuotoja noriai dalijasi patirtimi.
SAKYKITE, INGA, NUO KO PRASIDĖJO VESTUVIŲ PLANAVIMAS? KODĖL NORĖJOTE TAPTI VESTUVIŲ PLANUOTOJA?
Vestuvių planavimas į mano gyvenimą atėjo labai natūraliai – įvairias šventes organizuoju jau 18 metų. Pirmas vestuves surengiau prieš beveik 10 metų. Tąkart rengiau vienos įmonės kasmetinę vasaros šventę, kai priėjusi mergina paprašė manęs padėti surengti jos vestuves ir jas vesti. Neslėpiau, kad neturiu patirties kaip vestuvių vedančioji, o būdama labai atsakinga bijojau nuvilti – juk pati nebuvau dalyvavusi vestuvėse net kaip svečias! Kiek padvejojusi pasiūlymą priėmiau. Ruošdamasi šventei daug skaičiau, domėjausi vestuvių papročiais, stengiausi įsiklausyti į jaunųjų poreikius. Vestuvių dieną jaudinausi ne mažiau nei nuotaka, gal net labiau. Nors jaučiau, kad jaunieji atsipalaidavę, pasitiki manimi, manęs tai nė kiek nedrąsino. Ypač jaudinausi dėl vakaro vedimo, tuo tarpu organizaciniai reikalai ėjosi puikiai – šių gabumų man niekada nestigo. Pasibaigus šventei su jauduliu laukiau jaunųjų atsiliepimo. Iki šiol prisimenu jaunųjų žodžius, kad vestuvės buvo tokios, kokias jie ir įsivaizdavo. Man tai daug reiškė...
Netrukus atsirado ir kita pora –kažkas mane rekomendavo. Paskui dar viena. Taip viskas ir įsibėgėjo. Pamažu renginių įmonėms organizavimą keitė vestuvių planavimas. Turbūt todėl, kad man labiau nei dalyvavimas oficialiuose įmonių priėmimuose patinka atviras, nuoširdus ir asmeniškas bendravimas su žmonėmis.
KAIP MANOTE, KOKIUS BRUOŽUS, ASMENINES SAVYBES TURI TURĖTI GERA VESTUVIŲ PLANUOTOJA?
Vestuvių planavimas reikalauja būti geru organizatoriumi, gebėti valdyti nenumatytas situacijas, mokėti žaibiškai reaguoti ir spręsti iškilusias problemas, ne tik norėti, bet ir sugebėti būti atsakingu asmeniu, nuo kurio organizacinių sugebėjimų priklauso šventės sėkmė.
Asmeniškai man šiame darbe taip pat padeda tokios savybės kaip konkretumas, pedantiškumas, atidumas kiekvienai detalei ir smulkmenoms, reiklumas sau ir kitiems paslaugų teikėjams šventės kokybei užtikrinti, preciziškumas, kūrybinis potencialas, netgi sveikas perfekcionizmas bei psichologinės žinios. Juk planuotojoms neretai tenka suvaldyti ne tik jaunųjų, bet ir tėvų ar svečių emocijas, sukeltas streso. Ne veltui kalbama, kad švenčių organizatorių profesija yra įtraukta į pavojingiausių profesijų dešimtuką.
Šiame darbe tiesiog būtinas mokėjimas įsiklausyti, įsigilinti ir netgi pajusti jaunųjų poreikius – tai padeda atskleisti, išgryninti sužadėtinių svajones, o šventės dieną jas išpildyti. Ypač džiaugiuosi, kai rezultatas pranoksta jaunųjų lūkesčius. To kaskart ir siekiu.
KAIP ATRODO JŪSŲ DARBAS? KOKIOS YRA VESTUVIŲ PLANUOTOJOS ATSAKOMYBĖS?
Vestuvių planuotojos atsakomybių yra tikrai nemažai, nors pasitaiko, kad atsakomybes su jaunaisiais ir pasidalijame. Vieni neturi laiko ar noro, o kiti – pilni kūrybinių minčių, kurias nori įgyvendinti. Viskas priklauso nuo situacijos, sužadėtinių poreikių, noro dalyvauti ir pasireikšti kuriant šventę. Neretai jaunieji klysta manydami, kad jei išsirinko datą, bažnyčią, šventės vietą, fotografą, tai lieka tik „nedidelė“ pagalba planuojant šventę. Iš tikrųjų paminėti dalykai yra pats paprasčiausias darbas planuotojai. Toliau seka sudėtingiausi darbai: visa ko suderinimas iki šventės, kiekvienos smulkmenos sužiūrėjimas, galimų problemų numatymas, sprendimai ir kiti dalykai. Nekalbant apie sumanymų įgyvendinimą šventės dieną. Nuoširdžiai dirbančiam profesionalui planuojant vestuves yra ką veikti ištisus metus, todėl suprantu, kokį stresą patiria merginos, pačios planuojančios vestuves ir neturinčios šioje srityje patirties.
KUO JŪS SAVE IŠSKIRTUMĖTE IŠ KITŲ PLANUOTOJŲ? KOKIAS KITOKIAS PASLAUGAS SIŪLOTE VESTUVIŲ PLANAVIME AR RAGINATE IŠBANDYTI KĄ NORS NAUJA?
Siekdama, kad sužadėtiniams būtų patogu, paprasta, o svarbiausia - kad galėtų šventės laukti be rūpesčių stengiuosi pasiūlyti viską ko reikia šventei vienoje vietoje.
Teikiu tiek vestuvių planavimo ir dekoravimo paslaugas, tiek nuomos paslaugas užvalkalams, staltiesėms, indams desertų stalui, kitiems vestuvių atributams. Poroms, planuojančioms vestuves savarankiškai, teikiu individualias konsultacijas, rengiu vestuvių planavimo seminarus. Viena pirmųjų išvažiuojamajai santuokai pasiūlau įspūdingą kupolą, skirtą civilinės santuokos ceremonijai gamtoje. Kad santuoka gamtoje taptų įsimintinesnė, praturtinau ją ceremonijos vedėju ir gongų muzika. Šiandien džiugu žinoti, kaip šios idėjos plačiai pasklidusios, o kadaise reikėjo išvažiuojamosios santuokos idėją sužadėtiniams pristatyti, paaiškinti, kartais net gerokai paplušėti, kad įtikinčiau, jog nesuklys patikėję mano idėja, žiniomis ir patirtimi.
Išvažiuojamųjų santuokų organizavimas „atvedė“ ir į naujo formato vestuvių organizavimą – vestuvių popietes. Pastebėjusi, kad jaunieji su svečiais po santuokos, vykusios gryname ore, nenoriai skirstosi, o vietoje kelių dienų vestuvių vis dažniau po ceremonijos keliauja tiesiai į egzotišką kelionę, nutariau organizuoti vestuvių popietes. Šiandien ši idėja virto į pusdienio trukmės nuotaikingą popietę, apimančią santuokos ceremoniją gamtoje, vaišes, kokteilius. Didelį dėmesį skiriu dekorui – kuriame dailius desertų stalus, fotokampelius. Kad nebūtų nuobodu, rengiu mini programą. Gana dažnai vestuvių popietės baigiasi šokiais po atviru dangumi, o jaunieji dar tą patį vakarą iškeliauja į povestuvinę kelionę. Tai šventė poroms, norinčioms kitokių vestuvių. Ir nors ši idėja gana nauja, džiaugiuosi, kad sulaukiu sužadėtinių, tiksliai žinančių, jog nori kaip tik tokios šventės.
KAIP MANOTE, DĖL KOKIŲ PRIEŽASČIŲ JAUNAVEDŽIAI SUABEJOJA, AR KREIPTIS Į VESTUVIŲ PLANUOTOJĄ? AR VYRAUJA MITAI, ĮSITIKINIMAI?
Labai daug lemia porų požiūris. Vieni puikiai supranta, kad siekiant iškelti gerai organizuotas vestuves planuotojos „etatui“ taupyti neverta, kiti taupo, nes galvoja, kad pajėgs susitvarkyti patys. Tik artėjant vestuvėms, paprastai balandį ar gegužę, sulaukiu ypač daug supanikavusių merginų laiškų, kurios ima suprasti, kad šventės dieną pačios nebepajėgs visko kontroliuoti ir aprėpti, tad pagalbininkas joms yra tiesiog būtinas! Tik tokiu laiku pradėjus ieškoti pagalbos gali būti nelengva – planuotojų darbo grafikas vasarai dažniausiai jau būna sudėliotas. Pastebėjau, kad poros, pačios planuojančios vestuves, iš nežinojimo ir patirties stygiaus kartais prisiplanuoja ir klaidų, kurias tenka taisyti. O tai kartais nemažai kainuoja. Tuomet gaila besikremtančių jaunųjų...
Suprantama, yra ir sėkmingų atvejų, kai jauniesiems pavyksta patiems suplanuoti vestuves ne ką prasčiau nei tai daro profesionalai. Greičiausiai jie turi tam gabumų arba tiesiog nekelia šventei daug reikalavimų ir jos nesureikšmina.
AR YRA KAS NORS, KAS JUMS NEPATINKA DIRBANT VESTUVIŲ PLANUOTOJA?
Myliu savo darbą beprotiškai, bet kaip ir kitose profesijose yra ir tamsioji – emocinė – šio darbo pusė. Aplinkiniai mato tik tobulą vestuvių rezultatą, todėl net neįtaria, kaip kartais būna sunku pasiekti užsibrėžtų tikslų. Vestuvės – labai asmeniška šventė, į kurią dažnai žiūrima jautriai ir pro padidinimo stiklą. Ko gero, TV šou, rodanti „Nuotakas siaubūnes“ pasakoja ne visai iš piršto laužtas istorijas. Iš tikrųjų, kaip ir kiekviename darbe, taip ir planuojant vestuves būna visko: ir tėvus tenka raminti, ir supanikavusius jaunuosius guosti. Žinodama tai, stengiuosi juos suprasti ir nuo pat bendravimo pradžios ieškau tiesiausio kelio į jų širdis, skatinu atvirai bendrauti planuojant šventę, neslėpti emocijų, nuotaikų, kalbėti apie iškilusias abejones ar baimes... Pradėję planuoti vestuves esame nepažįstami, o norint visapusiškai puikaus rezultato tiesiog būtina susidraugauti. Ypač būna malonu, kai jaunieji ir po vestuvių išlieka artimi, rašo laiškus, susitinkame. Gerų santykių kūrimas, puoselėjimas ir išlaikymas – vienas iš daugelio mano svarbių siekių planuojant šventę.
GAL TURITE PATARIMŲ JAUNAVEDŽIAMS, PRADĖJUSIEMS PLANUOTI ŠVENTĘ?
Pradėti planuoti šventę rekomenduočiau ne nuo šventės datos ir bažnyčios, o nuo vestuvių planuotojos pasirinkimo. Pastebėjau, kad jaunieji po susitikimo su planuotoja gana dažnai pakeičia savo pirminę šventės viziją, kartais net ir iš esmės – tiek ceremonijos laiką, tiek nusižiūrėtą šventės vietą... Natūralu, kad poros vadovaujasi savo patirtimi: dalyvavo draugų vestuvėse, matė internete... Tik viskas keičiasi labai greitai, o profesionalas, kasdien tobulėjantis ir daug metų dirbantis šį darbą, bet kokiu atveju turės nepalyginti daugiau įžvalgų, patirties ir patarimų.
Jeigu apsisprendėte patys planuoti šventę, rekomenduočiau individualų konsultacinį susitikimą, per kurį planuotojos pasidalija savo patirtimi ir žiniomis. Arba dalyvaukite seminare, skirtame poroms, ketinančioms susituokti, – ne tik smagiai praleisite laiką, bet ir išmoksite sklandžiai suplanuoti savo vestuves, užmegsite naujas pažintis, gausite reikiamus kontaktus... Artimiausią seminarą numatome spalio mėnesį, tad visi, kuriems aktualu esate laukiami.
Turintiems pakankamai žinių ir noro savarankiškai ruoštis šventei patarčiau neužmiršti realiai įvertinti savo galimybes organizuoti darbus ir išpildyti idėjas šventės dieną. Pagalvokite, ar tikrai tą dieną galėsite tinkamai pasirūpinti darbais, viską kontroliuoti ir koordinuoti? Ar norėsite šventinį rytą puošiantis ar fotografuojantis atsakinėti į netylančio telefono skambučius ir spręsti iškilusius klausimus? Ar vilioja perspektyva iš vakaro iki vėlumos ruošti smulkmenas šventei, o vestuvių dieną jaustis nuvargusiai? Pasvarstykite, galbūt visgi verta turėti žmogų ne iš artimųjų rato, o bent vestuvių dienos pagalbininką-koordinatorių? Jis būtų atsakingas už Jūsų idėjų įgyvendinimą per vestuves, kad galėtumėte be rūpesčių mėgautis didžiąja savo diena.
Na, o jeigu ir nuspręsite vestuves planuoti savarankiškai linkiu, kad jūsų diena būtų romantiška, nerūpestingai plazdanti ir lengva, ir po daugelio metų jums bylojanti tik malonius prisiminimus.